ASTIM VE ASİT REFLÜSÜ

Astım ve Asif Reflüsü: Bağlantılı mı?

Astım ve asit reflüsü sıklıkla birlikte görülür. Reflü astıma neden olabildiği gibi reflüye bağlı olmayan astımı ağırlaştırabilir ve astım da asit reflüsünü kötüleştirebilir.

Astım ve asit reflüsü, çocuklarda olduğu kadar yetişkinlerde de ortaya çıkabilir. Erişkin dönemde ortaya çıkan allerjik astimin %70 nedeni reflüyken; aslında, astımlı çocukların yaklaşık yarısında da reflü vardır.

Astım ve asit reflüsü birlikte gerçekleştiğinde klasik astım ilaçları ve nefes açıcılar öksürük, nefes darlığı, hışıltı ve göğüs ağrısı gibi durumlardan herhangi birinin belirti ve semptomlarını kontrol etmek için işe yaramayabilir.

Reflü tedavisi, semptomların hafifletilmesinde yardımcı olabilir. Reçetesiz satılan ilaçlarla asit geri akışını kontrol edebilirsiniz. Örneğin, Omeprazol, Lansoprozol gibi bir proton pompası inhibitörü kullanmak yağlı yiyeceklerden, alkol ve tütün gibi reflü tetikleyicilerden kaçınmak da yardımcı olabilir. Bu yeterli değilse, reçeteli ilaçlara ihtiyaç duyulabilir. Astımınız varsa ve asit reflüsü olabileceğinizi düşünyorsanız, ilaç kullanımı hakkında doktorunuzla konuşun.

Bazı durumlarda, astım ilaçları asit geri akışını kötüleştirilebilir. Bu özellikle teofilin için geçerlidir. (Teobag, Neobag) Önce doktorunuza başvurmadan, herhangi bir astım ilacı almayı kesmeyin veya değiştirmeyin.