Reflü Tedavisi, Robotik Cerrahi Uygulamaları

2.600'ün üzerinde laparoskopik reflü ameliyatı ile reflü cerrahisinde ülkemizin ve Avrupanın bu konuda en deneyimli ekiplerinden olan Op. Dr. Levent Eminoğlu ve ekibi, robotik teknoloji ile reflü ameliyatlarını göbekten tek bir giriş noktasından yapmaktadır.

1990'lı yıllarda Laparoskopik Cerrahinin yaygınlaşması ile genel cerrahi ameliyatlarında yaşanan paradigma değişimi tüm cerrahi işlemlerde insan bedenine olası olan en az ve en küçük kesi ile girilmesi eğilimini geliştirdi. 1997'de ilk robotik safra kesesi ameliyatının yapılması ile bu eğilim yepyeni bir ivme kazandı.

Her ne kadar birçok cerrahi girişim laparoskopik olarak yapılıyor olsa da laparoskopinin bazı teknik özellikleri kısıtlamaları beraberinde getiriyor. Robotik Cerrahinin çıkış noktası bu teknik kısıtlamaları ortadan kaldırmak idi. Özellikle hastanemizde kullanılan Robotik Cerrahinin en gelişmiş hali olan Sİ teknolojisi cerraha klasik laparosopik cerrahide olmayan 3 boyutlu ve tam yüksek çözünürlükte görüntü altında ameliyat yapma olanağı sağlamaktadır.Gereğinde bu görüntü 10 kat büyütülerek ameliyat bölgesi çok yakın ve ayrıntılı olarak görüntülenmekte ve cerrahi işlemin bu şekilde yürütülmesine olanak vermektedir.Da Vinci Sİ modelinin geliştirilmiş arayüzü sayesinde cerrahın konsolda yaptığı el hareketleri mükemmel şekilde minik cerrahi aletlere yansımakta, titreme ve uzun ameliyatlarda oluşan yorgunluk etkisi tamamen ortadan kaldırılmaktadır.

EndoWrist adı verilen teknoloji sayesinde minik robotik aletler insan bileğinden daha fazla açıda ve yönde hareket edebilmekte ve bu özellik sayesinde özellikle bedenimizin küçük ve dar bölgelerinde çok daha rahat ve kusursuz işlem yapabilmektedir.

Öncelikle safra kesesi, reflü ve kalın barsak ameliyatları ile başlayan kullanım genel cerrahide böbrek üstü bezi, dalak, pankreas ve şişmanlık ameliyatları ile çok daha fazla kullanım alanı bulmuştur.

Robotik Cerrahide olası kazanımlar; ameliyat sonrası ağrının daha az olması, ameliyat sırasında özellikle kanser cerrahisinde kan kaybının azalması,yine kanser cerrahisinde sinir koruyucu tekniğin daha kusursuz uygulanması, hastanın ameliyat sonrası normal hayatına daha hızlı bir şekilde dönmesinin sağlanmasıdır.

Op. Dr. Levent Eminoğlu

Robotik Reflü Cerrahisi

2.600'ün üzerinde laparoskopik reflü ameliyatı ile reflü cerrahisinde ülkemizin ve Avrupanın bu konuda en deneyimli ekiplerinden olan Op. Dr. Levent Eminoğlu ve ekibi robotik teknoloji ile reflü ameliyatlarını göbekten tek bir giriş noktasından yapmaktadır.

Bu hem ameliyat sonrası ağrıyı ve hareket kısıtlılığını çok azaltmakta hem de özellikle kadın hastalarda yara izinin göbek deliği içinde kalması ile bir süre sonra ameliyat izinin tamamen yok olmasını sağlamaktadır.

Robotik Şişmanlık Cerrahisi

Genel Cerrahinin gelecekte en önemli kollarından biri olacak olan şişmanlık cerrahisinde robotik cerrahi çok önemli kazanımlar sağlar. Morbid obezitede (hastalık düzeyinde şişmanlık) yağlı dokunun aşırı oranda olması karın içinde cerrahiyi zor ve riskli hale getirirken, robotik teknoloji sayesinde laparoskopik şişmanlık ameliyatları çok daha güvenilir ve kusursuz şekilde yapılabilmektedir.

Robotik laparoskopik cerrahide bazı tür şişmanlık ameliyatları tek giriş deliğinde de yapılabilmektedir. Bu yağlı dokunun fazla olduğu hastalardaki yüksek enfeksiyon riskini ve ağrıyı azaltmakta, daha hızlı ve kozmetik olarak çok daha iyi iyileşmeyi sağlamaktadır.

Robotik Barsak Cerrahisi

Özellikle kalın barsağın son bölümü ile ilgili olan cerrahi işlemler bölgenin anatomik özelliği nedeni ile laparoskopide zorluk yaratır.İnsan leğen kemiği iç bölümü darlığı nedeni ile bu alanda hem laparoskopik işlem hemde açık cerrahi işlemde doku ayrılması ve özelliklede dikiş atılması zordur. Robot yardımlı laparoskopik cerrahide bölge 10 kat büyütülerek ve 3 boyutlu görüntülenir ve robotun minik cerrahi aletlerinin yüksek hareket yeteneği sayesinde cerrahi işlem çok daha güvenilir ve hatasız yapılabilir.Bu özellikle barsak kanseri ameliyatlarında sinir korunması hem de kanserli dokunun tam anlamı ile temizlenmesi anlamında çok önemli kazanımlar sağlar.

Op. Dr. Levent Eminoğlu