BARRETT GELİŞİMİNDE ASIL ETKEN SAFRA

Barrett gelişiminde asıl etken asit değil safra

Yemek borusu hücreleri sürekli safra ile karşılaşınca kendilerini barsak hücresine benzer hale getirmeye başlayabiliyor ve bu süreç uzun dönemde kanser riskini artırıyor.

'Annals of Surgery' cerrahi dergisinde yayınlanan yeni çalışma süreğen reflüde korkulan bir komplikasyon olan Barrett yemek borusu (yemek borusunda hücresel değişim sonucu kanser öncülü gelişim) gelişiminde asıl etkili nedenin asit değil safra reflüsü olduğunu ortaya koyuyor.

ABD'de en çok satan ilaçlar arasında olan PPI (proton pompa inhibitörleri) olarak adlandırılan asit baskılayıcılar reflüde görülen yanma ve ekşime sorunlarını çoğu hastada çok azaltıyor ya da yok ediyor. Bu yüzden de çok yaygın olarak kullanılıyor. Ancak bu ilaçlar yalnızca asidi etkilediğinden vekronik reflüsü olan insanlarda safra koruması sağlamadığından tam tersine yemek borusunda hücresel değişim ve kanser riskini artırabiliyorlar.

Yemek borusu hücreleri sürekli safra ile karşılaşınca kendilerini barsak hücresine benzer hale getirmeye başlayabiliyor ve bu süreç uzun dönemde kanser riskini artırıyor. Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi Genel cerrahi bölümünün çalışmasında günümüzde safra kaçışında etkili tek reflü tedavisinin cerrahi tedavi olduğu belirtiliyor.