YEMEK BORUSU KANSERİ RİSKİNİ AZALTIYOR

Barrett ösofagus tedavisi yemek borusu kanseri riskini azaltıyor

Barrett ösofagus (yemek borusunda süreğen reflüye bağlı hücresel değişim) sağaltımı (tedavisi) yemek borusu kanseri riskini azaltıyor.

Amerikan Gastroenteroloji Birliği (AGA) tarafından yayınlanan yeni sağaltım kılavuzunda Barrett ösofagus sağaltımında radyofrekans (BARRX) kullanımı destekleniyor. Göğüste yanma, gıdaların geri gelmesi, yutma güçlüğü gibi belirtiler ile seyreden süreğen reflü hastalığı zaman içinde yemek borusu hücrelerinde değişime neden olabiliyor. Barrett olarak tanımlanan bu durum yemek borusu kanseri riskini normal bir kişiye göre 120-150 kat artırıyor. Barrett gelişen birçok hastada da, ne yazık ki hiç belirti olmayabiliyor.

Yemek borusu kanserinin ABD'de en hızlı artış gösteren kanser türü olduğunu belirten Northwestern Üniversitesi gastroenteroloğu Srinadh Komanduri, radyofrekans uygulamasının bu değişime uğramış kanseröncülü hücrelerin %90 ila %100'ünü yok ettiğini ve işlemin endoskopik olarak yapılmasının büyük bir kazanım olduğunu söylüyor.

Radyofrekans uygulaması Türkiyede ilk kez 2009'da Op. Dr. Levent Eminoğlu tarafından Kadiköy Şifa Hastanesi'nde yapıldı.