BARRX NEDİR

Barrx Nedir?

BARRX, süreğen (kronik) reflünün en endişe duyulan sonuçlarından Barrett Ösofagus'un sağaltımında (tedavisinde) kullanılan endoskopik bir yöntemdir. Yöntem, Türkiye'de ilk kez Op. Dr. Levent Eminoğlu tarafından Kadıköy Şifa Hastanesi'nde uygulanmıştır.

Barrett Ösofagus, yemek borusunun son bölümünü oluşturan hücrelerin uzun süreli reflü hasarı nedeniyle değişime uğramasıdır. Sağlıklı bir insanın midesinde bol miktarda asit safra ve pankreas sıvısı bulunur. Mide iç çeperini döşeyen hücrelerin aside karşı korunması olduğundan, olağan şartlarda bu sıvılar mideye zarar vermez. Fakat özellikle mide kapağı olarak adlandırılan koruyucu düzenekte yapısal bozukluk olduğunda, bahsi geçen asidik mide içeriği yemek borusuna geri kaçar. Yemek borusu hücrelerinin asit, safra ve pankreas sıvısına karşı koruması olmadığından bunların yarattığı tahribat sonucunda reflü hastalığını meydana gelir. Öncelikle 'ösofajit' olarak tanımlanan yangı süreci başlar. Reflü süreci uzadıkça, yemek borusu hücreleri kendilerini korunma amacıyla bağırsak hücrelerine dönüştürme eğilimi gösterir. Bu dönüşüm koruma amaçlı da olsa genetik kodlamada içermediğinden Barrett ösofagus adı verilen durum meydana gelir. Süreç sonunda yemek borusu kanseri riski 30 ila 125 kat artar. Özellikle mide kapağının yapısal bozukluğu ile birlikte meydana gelen Barret ösofagus vakalarında cerrahi müdahale önerilir.

Barrx teknolojisi, bahsi geçen değişime uğramış hücrelerin elektrofrekans yöntemiyle yok edilmesini sağlıyor. Normal bir endoskopun üstüne takılan küçük bir ek ile, 360 ya da 90 derecelik alanlar 1mm derinliğe kadar temizlenebiliyor. Yaklaşık 10 dakika soren işlemin sonrasında hasta, tıpkı normal bir endoskopi tedavisi görmüş gibi kısa süreli bir dinlenmenin ardından günlük işlerine dönebiliyor. Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) onaylı uygulamanın 2003'ten bu yana yürütülen çalışmalarda displazi gelişmiş ve gelişmemiş intestinal metaplazili (hücresel değişim) olgularda % 98.4'e varan başarısını gösteren yayınlar mevcut.