Reflü Diyeti

Reflü diyetinde hemen her gıda grubunda reflü hastalarının güvenle tüketebilecekleri gıdalar bulunmaktadır.

Gastroösofageal reflü hastalığı yada çok bilinen adı ile reflü hastalığı asitli mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması ve zarar vermesi ile oluşur. Reflüyü tetikleyen birçok gıda olduğundan reflü hastaları yakınma oluşmaması için birçok gıdayı tüketemez ve yaşam koşullarında ciddi değişiklik yapmak durumunda kalırlar. Buna rağmen reflü diyetinde hemen her gıda grubunda reflü hastalarının güvenle tüketebilecekleri gıdalar bulunmaktadır.

Meyve ve Sebzeler

Reflü hastaları için en güvenli meyveler taze ve kurutulmuş elma (aynı zamanda elma suyu), armut ve muzdur. Asit içeren narenciye ürünlerinden (portakal, mandalina, greyfurt, limon) kaçınmak gereklidir. Güvenle tüketilebilecek sebzeler ise haşlanmış yada fırında patates, brokoli, kabak, havuç, yeşil fasulye ve bezelye olarak sayılabilir. Domates ve domates ürünlerinden kaçınılmalıdır. Reflü diyetinde ki sebzeler yağda kızartılmamalı ve yerken yağ eklenmemelidir.

Et ve Protein

Süreğen reflüde yağsız kıyma, yağsız dana eti, derisiz tavuk göğsü, yumurta beyazı ve balık çok sağlıklı seçeneklerdir. Elbette hiçbiri yağda pişirilmemeli ve yenirken yağ eklenmemelidir. Yağda pişirilmese de kendisi yağlı olan etlerden ve yağlı süt gibi protein kaynaklarından kaçınılmalıdır. Yağlı gıdalar midede daha uzun süre kaldıklarından mide boşalımını zorlaştırırlar. Uzun süre mide içi basıncı yüksek kaldığında ise reflü atakları oluşur.

Tahıllar

Düşük yağlı tahıl ürünleri seçilmelidir. En iyi seçenekler kepekli, çavdar ve yulaflı gıdalar, mısır ekmeği, bulgur ve pirinç ürünleridir. Yağsız mısır patlağı tüketilebilir. Süreğen reflü hastalarının her öğünde ekmek yemeleri önerilir. Ekmek mide içindeki serbest sıvının bir kısmını emeceğinden asit miktarını azaltır ve reflüye engel olur.

Tatlılar

Tatlılar reflü hastalarını en çok zorlayacak gruptur. Az yağlı kurabiyeler, kırmızı meyankökü ve jöle tüketilebilir. Düşük yağlı muz ekmeği ve yine düşük yağlı kabak keki reflü hastaları için iyi seçeneklerdir. Reflü diyetinde yağlı olan ve çikolata ve nane içeren her türlü tatlıdan uzak durulmalıdır.