REFLÜ DOSTU YEMEK PİŞİRME ÖNERİLERİ

Reflü Dostu Yemek Pişirme Önerileri

Reflü dostu yemekler pişirmek belki de asit reflüsünün yaşam kalitesini bozan etkilerine karşı ilk ve en önemli savunmadır.

Reflüsü olan birine yemek hazırlarken asit üretimini tetikleyen gıdaları tanımak ve bu bileşenleri içermeyen tarifler seçmeniz önemlidir. Domates ürünleri, kızartılmış ve yağlı yiyecekler, çikolata, tam yağlı süt ürünleri, nane, turunçgiller ve alkol gibi genel tetikleyiciler kesinlikle sınırlandırılmalı hatta olası olursa tamamen listeden çıkartılmalıdır. Ancak sağlıklı, düşük asitli yiyecekler bile yağda pişirildiğinde yada belli baharatlar eklendiğinde mide rahatsızlığını tetikleyebilir.

Bazı yemek pişirme yöntemleri midede asit salınımına yol açan gastrin hormonunu çok uyardığından yemek hazırlama ve pişirme yöntemlerinde yapacağınız değişiklikler reflünün hem sıklığını hemde derecesini çok değiştirebilir.

Yağı Azaltın
Görünür yapları ve derileri etten ayırın ve sığır eti ördek eti gibi genel olarak daha yağlı etlerden uzak durmaya çalışın. Yağ ve tereyağ kullanımını sınırlandırın, mümkünse kesin. Kıyma halindeki sığır etini kızartırken başka malzemeler eklemeden önce yağını süzün.

Kızartmayı bırakın daha sağlıklı seçenekleri seçin
Et, tavuk ve balıkları ızgarada yapmak ya da kavurmak ilave yağ ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. Yiyecekleri düşük ateşte ve az miktarda sıvı ile uzun sürede pişirmek nemli tam aromalı yemekler üretecektir. Buğulama ve haşlama yemeğin doğal tadını korurlen yağ içeriğini düşük tutar. Yemekleri nemli ve lezzetli tutmak için tavuk, sebze, veya mantar suyu kullanabilirsiniz. Sote etmek yada kızartmak isterseniz püskürtme şeklinde yağ kullanın, zeytin yağını seçin. Eğer kaliteli bir wok alırsanız çok az miktarda yağ ile wok tavasında kızartma yapabilirsiniz.

Sevdiğiniz yemekleri farklı malzemelerle pişirmeyi deneyin
Dana kıyma yerine hindi deneyebilirsiniz. Keklerde yağ yada tereyağı yerine elma püresi tam yumurta yerine yumurta beyazı kullanabilirsiniz.Kremayı buharlaştırılmış süt veya yağsız yoğurtla değiştirin veya bir ya da iki çay kaşığı unla çırpılmış yüzde 1 lik süt kullanabilirsiniz. (Koyulaşana kadar birkaç dakika pişirilmelidir.)

Baharat
Yemekleri lezzetli kılmak devam ettirilebilir bir diyeti olası hale getirecektir. Acı biber, karabiber, hardal, köri, tarçın gibi baharatlar hemen her zaman reflüyü tetikleyecektir ama fesleğen, kişniş, zencefilin yanı sıra biberiye, kekik, dereotu güvenle kullanılabilir.

Porsiyon Kontrolü
Yemekler ne kadar sağlıklı olsada fazla miktarda olduğunda her zaman reflü nedenidir. O yüzden sağlıklı miktarı bilmek önemli. Bir öğün et ve baliktan kasıt aşağı yukarı bir deste oyun kartı boyutudur. Bir kap patates, pilav, makarna ya da sebze bir tenis topu büyüklüğünü, bir öğün ekmek bir ince dilim ekmeği ifade eder. Yediğimiz miktar en az ne yediğimiz kadar önemlidir.