REFLÜDE YANLIŞ BİLİNENLER

Reflüde Yanlış Bilinenler

Reflü hastalığı çok değişik belirtiler verebildiği ve birçok kişiyi etkilediğinden bu hastalığın nedeni ve tedavisi ile birçok yanlış inanış var.

Reflüme ben neden oluyorum

Refüyü tetikleyen veya artıran birçok gıda ve davranış şekli vardır .Ancak reflü biyolojik kökeni olan tibbi bir hastalıktır. Yediğiniz şeyleri değiştirmek, yaşam şeklinizi ayarlamak elbette yararlı olacaktır ancak bir daha ki baharatlı yemekte reflü yeniden ortaya çıkar.

Göğüsteki yanma hafif beslenerek tedavi edilebilir

Hafif diyet reflü hastalarının daha iyi hissetmesinde çok yararlıdır. Ancak tek başına hafif yemek gastroösofageal reflü hastalığının yol açtığı göğüs yanmasını tedavi edemez.

Yanmanın nedeni aşırı asit olmasıdır

Reflü hastalığında göğüsteki yanma hissinin nedeni yukarı kaçan asittir ancak bu asit fazlalığından kaynaklanmaz. Reflü hastalığı olan kişilerin büyük çoğunluğunda midedeki asit miktarı normaldir. Sorun yaratan şey midede kalması gereken asitin mide kapağının çalışmaması nedeni ile geri kaçmasıdır.

Reflüye stres yol açar

Stres insan bedeninde birçok olumsuz etkiye sahip. Ancak yapısal bir kapak bozukluğu olmadan stres tek başına reflüye neden olmaz. Başka mide rahatsızlıkları (gastrit ve ülser) stres kaynaklı olabilir.

Gece reflüsü olanlar oturarak uyumalıdır

ABD de yapılan birçok klinik araştırma gece reflüsünü önlemenin en etkin yolunun sol omuz üzerinde yan uyumak olduğunu gösteriyor. Sağ taraf üzerinde uyumak reflüyü artırırken, yatağın başını kaldırmak yada yüksek yastıkla yatmak ,rahatsız bir pozisyon olmakla birlikte yararlı olabilir.

Göğüs yanması ve reflü ciddi bir hastalık değildir

Reflü hastalığı erişkinlerin yaklaşık %20'sini etkileyen çoğu kez süreğenleşen bir hastalık. Yaşam kalitesini düşüren belirtilerin yanı sıra reflü özellikle mide kapağında yapısal bozukluktan kaynaklanıyorsa ve kalıcı olarak tedavi edilmezse yemek borusunda erozyon, daralma ve nadir de olsa yemek borusu kanserine yol açabilir.