Kemik Erimesini Arttırıyor

Uzun süreli asit baskılayıcı kullanımı kemik erimesini arttırıyor

Johns Hopkins Tıp Fakültesi yazısında süreğen (kronik) reflüde uzun süreli asit baskılayıcı kullanımının kemik erimesi ve kemik kırığı riskini belirgin şekilde arttırdığı açıklandı.

Reflü ve ülser sağaltımında (tedavisinde) kullanılan asit baskılayıcılar etkilerini midenin asit salgılama yeteneğini engelleyerek gösterirler. Ancak mide asiti sindirimin çok önemli ve gerekli bir parçasıdır. Asit salgısını engellemek Kalsiyum emilimini bozabilir. Kalsiyum emiliminin azalması ise kemik gücünü azaltacağından kemik erimesi ve kırık riskini artırır.

Kısa süre önce Kanada Tıp Birliği Dergisinde (Canadian Medical Association Journal) yayınlanan çalışmada kemik erimesi ve el bileği, kalça ya da omurga kırığı olan 15.792 kişi ile kemik erimesi olmayan 47.289 kişi karşılaştırılmış. En az gün aşırı ilaç kullanan kişilerin kemik erimesi ve kırık olan grupta çok daha fazla olduğu gözlenmiş. Özellikle 5 yıl ve üstü ilaç kullanımında kemik erimesi ve kırık riskinin 4 kez arttığı saptanmış.

ohs Hopkins Üniversitesi Bayview Tıp Merkezinden Gastroentereoloji uzmanı Prof. Dr. H. Franklin Herlong yaptığı açıklamada reflü hastalığının tedavisinde uzun süreli PPI kullanımının tedaviyi düzenleyen hekimler tarafından yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini Asit baskılayıcı kullanımının uzun tutulmaması gerektiğini ve özellikle kemik erimesi ve kırık riski olan hastalarda çok zorunlu olması durumunda Kemik yoğunluğu ölçümü ile birlikte kalsiyum ve D vitamini takviyesi verilmesi gerektiğini belirtti.